Jakou vybrat?

Jakou vybrat?

Také si právě v tuto dobu pokládáte podobné otázky a jste velkým výběrem těchto pomocnic v obchodech spíše zmateni? Pomůžeme vám se v tom trochu zorientovat.
bubnová sušička
Když se rozhodujeme jakou vybrat pračku, musíme především vycházet z dispozic našeho bytu. Jaký prostor jí můžeme poskytnout To je základ. Odpovědět si na tyto otázky:
· jakou šířku?
· jakou hloubku?
· vrchní nebo přední plnění?

Hlavně je potřeba pečlivě měřit. Nejčastější šířka praček je 60 cm. Stejně je to s hloubkou. K dispozici jsou ale i užší a kratší modely, tzv. slim verze. Při plánování prostoru pro pračku se musí samozřejmě počítat s místem potřebným na otvírání dvířek. Pračky s předním plněním mají obvykle lepší stabilitu, dá se na ně také postavit sušička nebo se lépe vestaví do kuchyňské linky. Ty s vrchním plněním jsou zase užší a nevyžadují prostor na otevírání v přední části. Velkou výhodou je, že při práci s nimi není potřeba se tolik ohýbat.
spínač pračky

Další kritéria výběru:


Otevírání dvířek
Je důležité, aby se dvířka při obsluze pračky lehce otevírala – zajímejte se o otevírací mechanismus. U předem plněných zjistěte, jak velký je otvírací úhel. Pro dobrou manipulaci s prádlem je potřeba minimálně úhel 120 stupňů.

Kapacita bubnu
Ta určuje, jakou hmotnost prádla můžete najednou v pračce prát. Klasická je pětikilová. Pokryje potřeby dvou osob. U menších modelů je to 3 kg, větších až 12 kg. Pro čtyřčlennou rodinu je nejvhodnější kapacita 7 – 8 kg prádla.

Otáčky
U většiny praček dosahují otáčky při odstřeďování 800 – 1800 za minutu. Čím více otáček, tím sušší prádlo vyndáte.

Hlučnost
Souvisí s otáčkami. Při vyšších bývá větší. Ale mnoho modelů má již technologie, které zajistí tichý chod i u většího počtu otáček. Například pračky s technologií Zen.

Programy, funkce a srozumitelnost ovládání
Spoustu práce usnadní dobře sestavené programy a funkce Postarají se například o nastavení optimálních parametrů ještě před začátkem praní nebo na konci prádlo provzdušní, aby se lépe žehlilo. Symboly a obrázky ovládání mají být samozřejmě srozumitelné a intuitivní, aby uživatel před každým praním nemusel znovu a znovu studovat manuál.

Energetická třída
Dnes se již u nás nesmějí používat modely, jejichž energetická třída by byla nižší než A+. Čím více plusů, tím úspornější model je. Vysoká energetická třída spolu s moderní technologií šestý smysl přinese úsporu až 70 procent energie a vody.