Pár triků pro menší spotřebu elektrické energie

Pár triků pro menší spotřebu elektrické energie

Zhasínejte světla! To je má první rada pro vás. Velmi důsledným zhasínáním nepotřebných světel můžete ušetřit okolo 1800 korun za rok, a to už jde občas poznat. Žárovky spotřebují opravdu obrovské množství elektřiny, a to při dnešních cenách energií jde už v kapse poznat
chodící žárovka
Další skvělou možností je vyměnit všechny staré žárovky za ty úsporné, které mohou mít spotřebu až 10krát menší než ty obyčejné. Jedna jediná úsporná žárovka může za dobu své životnosti snížit náklady na osvětlení až o dva tisíce korun. Tyto energeticky úspornější žárovky jsou samozřejmě znatelně dražší, ale časem poznáte změnu ve spotřebované elektrické energii.
Elektrické spotřebiče jako televizor jsou během svého vypnutí v pohotovostním režimu, ve kterém spotřebovávají až čtyřicet procent toho, co si berou jako když jsou zapnuté. Přitom stačí televizi vypnout přímo vypínačem na televizi, nebo si pořídit prodlužovací kabel s vypínacím tlačítkem a takto lze snadno ušetřit mnoho korun za elektřinu.
O nabíječce mobilních telefonů platí to stejné. Pokud jsou připojeny do sítě, tak místo toho, aby nabíjeli váš mobilní telefon, tak elektřinu přeměňují na teplo, což je celkově zbytečné a po každém nabití raději nabíječku ze zásuvky vyndejte.
bankovky v kapse
Nemusíte si přeci topit nabíječkou
Další zbytečností ve žroutech elektrické energie bývá domácí klimatizace. Taková průměrná spotřeba obyčejné klimatizace může být až v rámci tisíc wattů.
Pokud máte starou ledničku, pračku, nebo snad myčku na nádobí, popřemýšlejte nad tím, jestli už není na čase si pořídit nějakou novější a úspornější, a to zejména u ledniček. Pomůže také uložení lednice do chladnější místnosti a v nejlepším případě do její nejstudenější části. Poslední možností je také pravidelné odmrazování. Velké množství námrazy na mrazáku vám totiž velmi zvyšuje spotřebu a snižuje účinnost lednice.